Egzaminie na kartę rowerową, rozpoczął się w naszej szkole na początku czerwca 2025 r. Podstawą udziału ucznia w egzaminie na kartę rowerową jest spełnienie niżej wymienionych warunków:
- ukończenie 10 lat (nie później niż do dnia egzaminu)
- pisemna zgoda obojga rodziców/opiekunów prawnych
- brak przeciwwskazań zdrowotnych.
Ponadto uczniowie chcący przystąpić do egzaminu na kartę rowerową powinni posiadać umiejętność jazdy rowerem oraz znać obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Uczniowie spełniający powyższe warunki, potwierdzając swoją chęć przystąpienia do egzaminu na kartę rowerową zapisywali się u wychowawcy klasy.
Egzamin na kartę rowerową składał się z dwóch części:
- Część teoretyczna - egzamin sprawdzający w formie testu jednokrotnego wyboru. Zaliczenie przez ucznia testu nastąpiło, jeśli uzyska on minimum 80% poprawnych odpowiedzi (na 25 pytań mógł popełnić maksymalnie 5 błędów). Egzamin teoretyczny obejmuje sprawdzenie znajomości z przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach jako pieszy i rowerzysta.
- Część praktyczna (tylko dla osób, które zdały część teoretyczną) obejmował jazdę rowerem na specjalnie przygotowanym torze manewrowym. Wynik uznaje się za pozytywny, jeżeli uczeń prawidłowo wykonał co najmniej 90% manewrów i nie stworzył zagrożenia w ruchu drogowym.