• Przytulisko dla Psów w Rachowie

     • Dnia 26.11. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili Przytulisko dla Psów w Rachowie. Zawieźli karmę dla psów uzbierana w czasie akcji "Pomoc dla psów"

    • Wyróżnienie w powiatowym konkursie ekologicznym
     • Wyróżnienie w powiatowym konkursie ekologicznym

     • 8 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Każdy chwat sprząta świat” zorganizowanego przez Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Z przyjemnością informujemy, że udokumentowane działania naszej szkoły zostały nagrodzone wyróżnieniem.

      Dyplom i bon o wartości 100 zł w imieniu społeczności szkolnej odebrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Michał Zarzycki i Gabriel Dusza. Wszystkim uczniom kl.0-8 oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w akcję.

      Organizatorzy

    • 105 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
     • 105 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

     • Akademia składała się z spektaklu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów różnych klas oraz przedstawicieli SU klas 4-8.

      Jak co roku wzięliśmy udział w akcji #SzkołaDoHymnu, śpiewając o godzinie 11.11 Mazurka Dąbrowskiego. To projekt MEiN, który uświetnia, począwszy od 2018 roku, już szósty raz, kolejne rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości. Biorą w nim udział tysiące szkół w naszym kraju oraz placówek polonijnych za granicą. 

      Apel niepodległościowy jest tradycją naszej szkoły. To okazja zjednoczyć uczniów wszystkich klas we wspólnej refleksji o dziejach naszego narodu oraz Polski, która jest dla nas i minionych walczących o nią pokoleń, największą wartością.

     • Wszystkich Świętych

     • Przypominamy, że w najbliższą środę 1 listopada 2023 roku przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten jest ustawowo wolny od zajęć dydaktyczno–wychowawczych.

      Ponadto zgodnie z  z §5.1. i §5.2 Rozporządzeniem MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 oraz z 2019 r. poz. 318 i 1093) i Zarządzeniem Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Kołsut w Grabówce z dnia 12 września 2023 roku ustalono 02 – 03 listopada 2023 roku (czwartek/piątek) dniami dodatkowo wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

     • DZIEŃ KUNDELKA W ŚWIETLICY

     • „Choć mówią, że nierasowy,
      to on ma w sobie ras wiele…
      nos mokry, czułe serce…
      najlepszym jest przyjacielem”     

      DZIEŃ KUNDELKA W ŚWIETLICY

      W dniu 26.10.2020 w świetlicy szkolnej uczniowie świętowali Dzień Kundelka, czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych. W tym dniu odbyły się zajęcia na temat tych wspaniałych czworonogów. Uczniowie poznali rasy psów, wykonali prace plastyczne i śpiewali piosenki o pieskach.  Opowiadali  o swoich pupilach oraz obowiązkach związanych z posiadaniem psa. Była to świetna okazja, aby porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy.

          Małgorzata Mysłowska

    • Laptopy dla uczniów klas czwartych
     • Laptopy dla uczniów klas czwartych

     • Dnia 24 października 2023 roku nastąpiło przekazanie laptopów uczniom klas czwartych szkół podstawowych z terenu gminy Annopol. W Szkole Podstawowej im. Marii Kołsut w Grabowce laptopy otrzymało 13 uczniów. Rodzicom uczniów po podpisaniu umowy laptopy wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Annopol pan Józef Paćkowski.

      Zarówno pan Burmistrz jak i Dyrektor Szkoły wyrazili nadzieję, że komputery będą pomocne uczniom w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności oraz będą rozwijać u nich kompetencje cyfrowe jakże niezbędne we współczesnym świecie.

      "Laptop dla ucznia" to program rządowy, który ma na celu wyrównanie szans dzieci i młodzieży w ich rozwoju. Zakłada on, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma do końca roku bezpłatny laptop.

      Zgodnie z Ustawą o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, laptopy - począwszy od roku szkolnego 2023/2024 - będą przekazywane wszystkim kolejnym rocznikom uczniów klas IV szkół podstawowych. Przekazanie laptopa następuje po podpisaniu umowy między organem prowadzącym szkołę a rodzicem ucznia. Laptop staje się wówczas własnością rodzica, który bierze za niego odpowiedzialność. Zgodnie z umową podpisywaną przez rodziców, beneficjenci nie mogą podjąć żadnych czynności rozporządzających takich jak sprzedaż, zastaw sprzętu itp. przez okres 5 lat. Rodzic zobowiązuje się także do nieusuwania wzorów graficznych, logo i symboli dotyczących promocji programu.

    • Ślubowanie Pierwszaków i Dzień Edukacji Narodowej
     • Ślubowanie Pierwszaków i Dzień Edukacji Narodowej

     • ​​​​​​​​​​​​​​17 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Ślubowania Pierwszoklasistów.

      Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego ministerstwa oświaty powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W bieżącym roku przeżywamy 250-lecie powołania wspomnianej komisji. Z okazji święta uroczystą akademię w naszej szkole przygotowali uczniowie klasy I i IV z wychowawcami.

      Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili obrazki z życia szkoły. 

      Podziękowania nauczycielom za prowadzenie dzieci do źródeł wiedzy na ręce Pani Dyrektor przekazała również przewodnicząca Rady Rodziców. Na zakończenie akademii głos zabrała Pani Dyrektor, która życzyła pracownikom wytrwałości, cierpliwości i wiele radości w tym wyjątkowym zawodzie a pierwszakom samych sukcesów.

    • KOLOROWY TYDZIEŃ
     • KOLOROWY TYDZIEŃ

     • Gdy za oknem było szaro, buro i deszczowo, w naszej szkole królowały kolory. Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do zabawy. Uczniowie chętnie włączyli się do akcji i każdego dnia ubierali się w stroje w określonym kolorze. W poniedziałek był to czerwony, we wtorek pomarańczowy, w środę żółty, w czwartek zielony, a w piątek niebieski.

      Było wesoło i kolorowo!!!!.

      Samorząd Uczniowski

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • W dniu 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się do tej akcji. Przez cały dzień czytaliśmy różne książki  a czyniliśmy to w różnych miejscach: w świetlicy szkolnej, w salach lekcyjnych, przed budynkiem szkoły.

            Warto zaznaczyć, że celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy , do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

     • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

     • 20 września – to dzień ważny dla wszystkich Przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

      Dlatego i w naszym Oddziale Przedszkolaki obchodziły ten dzień bardzo hucznie. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy muzyce, co miało służyć również integracji. Następnie zaznajomiły się z „Hymnem Przedszkolaka” oraz otrzymały certyfikaty.

      https://www.facebook.com/100057547086165/videos/pcb.770208791574017/1450538902162728

     • DZIEŃ JABŁKA W ŚWIETLICY

     • W dniu 28 września 2023 roku obchodziliśmy w świetlicy Dzień Jabłka. Obchody Dnia Jabłka rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, koloru, kształtu oraz smaku. Dzieci  poszerzały wiedzę o jabłku, poznawały różne gatunki tego owocu, a także zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Przygotowały też prace plastyczne, których bohaterem było jabłko.

      Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek.

      Małgorzata Mysłowska

     • Eko bohaterowie ♻️ Sprzątanie Świata

     • Gdy rano słońce świeci,

      Wybiegają na dwór dzieci.

      Miotły, szczotki idą w ruch,

      Bo dokoła wielki brud.

      Śmieci precz, brudzie precz!

      Ład, porządek dobra rzecz!

      Tu papierek od cukierka.

      Tak po soku jest butelka.

      Ówdzie puszka po napoju.

      I pudełko może twoje.

      Żyć nie można w bałaganie.

      Więc się bierzmy za sprzątanie.

      Zmykaj śmieciu do śmietnika.

      Bałaganie, brudzie znikaj!

      Dziś klasa 4 połączyła przyjemne z pożytecznym i zajęcia z wychowawcą spędziła na powietrzu, biorąc udział w akcji Sprzątania Świata. Zebrane śmieci zostały umieszczone w odpowiednich pojemnikach, a dzieci z takim samym zaangażowaniem, jak na zajęciach realizowały się przy sprzątaniu naszej małej ojczyzny. Wszystkie zuchy szczęśliwe wróciły do szkoły.

      Do akcji przyłączyły się również klasy 8, 7 i 6.

      Uczniowie z klas 0, 1, 2 i 3 ruszyli choć trochę uporządkować świat. Każdy z zapałem sprzątał teren wokół szkoły.

      Oby porządek wokół nas stał się codziennym nawykiem.

     • DZIEŃ KROPKI W ŚWIETLICY

     • W piątek  15 września   świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. To „Kropka” (w oryginale The dot) Petera Reynoldsa zapoczątkowała ten dzień, obchodzony na całym świecie jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Uczniowie obejrzeli film „Gdzie spotykamy kropki?” a następnie wykonali wiele kolorowych i bardzo oryginalnych prac plastycznych związanych z kropką.

     • Wycieczka rowerowa klasy VIII

     • 12 września uczniowie klasy 8 pod opiekę pań Anny Strąk i Jadwigi Klimek wyruszyli na wycieczkę rowerową na trasie Grabówka - Boiska - Mazanów- Prawno- Grabówka. W miłych nastrojach przemierzyliśmy wyznaczoną trasę. Podziwialiśmy widoki i jesienne krajobrazy pól i lasów. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

    • Narodowe czytanie
     • Narodowe czytanie

     • Po raz kolejny dołączyliśmy do grona szkół i instytucji kultury biorących udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem w ramach 12. edycji Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wspólne czytanie powieści odbyło się również w naszej szkole. Naszą szkołę reprezentowali: pani Iwona  Siwek, uczennica Alicja Mitrut.

      Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku,  propagująca czytelnictwo i znajomość literatury narodowej. Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

    • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024
     • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

     • 4 września w naszej szkole nastąpiło oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.

      Pani dyrektor Ewa Mirosław przywitała uczniów oraz Grono Pedagogiczne po wakacjach, a następnie przedstawiła wychowawców klas. Po uroczystej akademii uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

      Życzymy wszystkim, aby nowy rok szkolny był spokojny i bezpieczny oraz obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze!