Karta rowerowa 2023. Czy jest obowiązkowa? Jak ją zdobyć? Aktualne przepisy, egzamin na kartę rowerową i mandat za brak dokumentu.
Karta rowerowa 2023. Jak ją zdobyć?
Egzamin na kartę rowerową odbywa się w szkole. Najczęściej przeprowadzany jest latem – w czerwcu. Dyrektor składa pisemny wniosek do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego, a po zakończonym egzaminie wydaje uczniom karty rowerowe. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, które nie są uczniami szkoły podstawowej, zajęcia odbywają się w WORD-zie, a kartę rowerową wydaje dyrektor ośrodka ruchu drogowego.
Egzamin na kartę rowerową. Jak wygląda?
Uczeń, który chce zdać egzamin na kartę rowerową, musi zmierzyć się z część praktyczną i pisemną. Testy obejmują pytania z następujących kręgów tematycznych:
- Wyposażenie roweru;
- Zachowanie wobec pieszego;
- Pierwsza pomoc;
- Sygnalizacja świetlna;
- Przepisy ogólne;
- Zachowanie przy znakach;
- Urządzenia transportu osobistego.
Test na kartę rowerową trwa 35 minut i składa się z 25 pytań. Uczeń ma do wyboru trzy odpowiedzi, tylko jedna z nich jest prawidłowa. Można udzielić maksymalnie 4 błędnych odpowiedzi, by zdać egzamin w części teoretycznej. Na stronie kartarowerowa.net.pl uczniowie mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i wykonać przykładowe testy na kartę rowerową.
W części praktycznej egzaminu należy wykazać się techniczną umiejętnością jazdy na rowerze. Dziecko będzie poproszone o:
- Zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu;
- Wykonanie slalomu między pachołkami;
- Jazdę w linii prostej;
- Wykonanie tzw. ósemki.
Karta rowerowa i mandat za brak dokumentu. Ile wynosi?
Osoba w wieku od 10 do 18 lat, która nie posiada karty rowerowej, a porusza się w strefie ruchu bez opieki dorosłego, może otrzymać mandat. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, który obowiązuje od 2022 roku, kara za jazdę rowerem bez odpowiednich uprawnień wynosi 200 zł (wcześniej wynosiła 100 zł). Poniosą ją oczywiście rodzice dziecka.