Zdjęcia i filmy z udziałem dzieci to codzienność w internecie. Choć udostępniane często w dobrych zamiarach, to konsekwencje tych publikacji mogą stanowić zagrożenie dla dobra i bezpieczeństwa dzieci. Hejt, cyberprzemoc, kradzież cyfrowej tożsamości i pedofilia to tylko niektóre z nich. Urząd Ochrony Danych Osobowych wraz z Fundacją Orange opublikowali poradnik, który może wesprzeć placówki, organizacje i wszystkich dorosłych w dbaniu o lepszą ochronę dzieci w erze cyfrowej.
Prawo do prywatności a wizerunki dzieci w Internecie.
Szybko, sprawnie, bezpiecznie
26.09.2024 r. o godz. 9.00 w naszej szkole rozbrzmiały trzy dzwonki, trwające około minuty każdy. Uczniowie i nauczyciele, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynki szkoły. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować i udać na miejsce zbiórki. Nad sprawnym przebiegiem ewakuacji czuwali szkolny koordynator ewakuacji p. St. Wojewoda i specjalista do spraw BHP p. O. Mlak.
Czas ewakuacji wszystkich osób wyniósł około 2 minuty 17 sekund.
Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonego budynku. Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Następna ewakuacja próbna już za wiosnę.
1
"Narodowe Czytanie"
Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie. W tym roku za wskazaniem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej cała Polska czytała „Kordiana” Juliusza Słowackiego, jest to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury romantycznej.
Spotkania wychowawców z rodzicami uczniów
Spotkanie dyrekcji i wychowawców z rodzicami uczniów
W dniu 12 września 2024 r. o godzinie 1700 odbędzie się spotkanie dyrekcji z rodzicami uczniów wszystkich klas na sali gimnastycznej:
- o godzinie 17.30 – spotkania wychowawców z rodzicami uczniów poszczególnych klas.
- o godzinie 18.00 – spotkanie dyrekcji z rodzicami trójek klasowych.
Dowozy i odwozy
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczennica prowadząca uroczystość, zgłosiła Pani Dyrektor, gotowość uczniów do tego wydarzenia. Następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny. Słowem i piosenką uświetnili pierwszy dzień w szkole.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor życzyła uczniom i nauczycielom cierpliwości, wytrwałości i wzajemnej życzliwości. Przed uczniami kolejny rok nauki, ciężkiej pracy związanej z zdobywaniem wiedzy i nowych doświadczeń. To zapewne kolejny rok poznawania świata, rozwijania zainteresowań, poszukiwania dalszej drogi rozwoju.
17
Dowóz na rozpoczęcie roku szkolnego
Drodzy Uczniowie i Rodzice!!!
Szanowni Rodzice
Drodzy Uczniowie
Rok szkolny rozpoczyna się w dniu 2 września 2024 r. w poniedziałek.
O godzinie 800 w kościele parafialnym odbędzie się Msza Św. z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Inauguracja roku szkolnego w szkole rozpocznie się o godzinie: 830 na sali gimnastycznej. Następnie wychowawczy klas udadzą się z uczniami do sal lekcyjnych, gdzie zostaną zapoznani ze sprawami organizacyjnymi dotyczącymi nowego roku szkolnego.
Wyprawka Przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023-24
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w marzenia”, tak brzmiało motto uroczystości zakończenia nauki w szkole podstawowej przez uczniów klas ósmych, która odbyła się 21 czerwca 2024r. W tej szczególnej chwili towarzyszyli im nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, a także koledzy z młodszych klas. Pani dyrektor Ewa Mirosław, zgodnie z tradycją, przyjęła ósmoklasistów do grona absolwentów PSP im Marii Kołsut w Grabówce. Uczniowie przedstawili program artystyczny. Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru młodszym koleżankom i kolegom. Uczniowie klasy siódmej przekazali upominki dla starszych kolegów. Życzyli powodzenia w nowych szkołach i zaśpiewali piosenkę pożegnalną dla absolwentów. Podczas uroczystości uczniowie klas ósmych odebrali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, a także szereg nagród i wyróżnień.
Absolwenci udali się na wakacje.
Życzymy im powodzenia i sukcesów w nauce w wybranych szkołach.
70
Zakończenie roku szkolnego 2023-24
Rajd rowerowy klasy IV do Dąbrowy
Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą i opiekunem panią Anną Margiel Piątek w dniu wolnym od zajęć edukacyjnych zadbali o swoją kondycję fizyczną podczas rajdu rowerowego. Trasa prowadziła przez Grabówkę-Suchą Wólkę-Stary Rachów-Hutę-Dąbrowę-Gościeradów-Księżomierz-Aleksandrów-Grabówkę. Zdrowy styl życia przyświeca programom zdrowotnym realizowanym przez cały rok szkolny. Zaliczamy tu również podróże rowerem. Tym chętniej organizujemy takie przedsięwzięcia dla naszej młodzieży, która jest tuż po zdanym egzaminie na kartę rowerową.
18
Kiermasz Rodzinny w Grabówce
16.06.2024r. braliśmy czynny udział w festynie. Nauczyciele prowadzili kiermasz ciast i sklepik , z których dochód stanowi małą cegiełkę w zbiórce na plac zabaw dla dzieci. Zajęli się także przeprowadzeniem zawodów sportowych i występów muzycznych uczennic z naszej szkoły.
Dziękujemy OSP Grabówka i Stowarzyszeniu Wschód Lubelskich Serc za wspólną doskonałą zabawę.
63
Dzwonki - zmiana
Warsztaty kulinarne w Klubie Seniora w Annopolu
W dniu 04.06.2024 roku uczniowie z naszej szkoły gościli w Klubie Seniora w Annopolu. Celem wizyty były warsztaty kulinarne. Uczniowie wspólnie z paniami z klubu i pod czujnym okiem Pani dietetyk – Marty Konopy uczyli się piec babeczki i przygotowali sałatki owocowe. W czasie przygotowań seniorzy opowiadali o smakach ze swojego dzieciństwa. To sympatyczne spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Serdecznie dziękujemy Paniom: Urszuli Paćkowskiej i Patrycji Bieniek oraz naszym drogim Seniorom za tak miłe i serdeczne przyjęcie.
Małgorzata Mysłowska
22
Dzień Matki
24 maja do naszej szkoły przybyły mamy przedszkolaków aby świętować Dzień Matki. W tym uroczystym dniu dzieci w pięknych strojach zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i taneczne.
Uczucia dzieci znalazły swój wyraz w ofiarowanych mamom upominkach, podziękowaniach, najlepszych życzeniach, a przede wszystkim gorących uściskach i buziakach.
https://www.facebook.com/100057547086165/videos/pcb.908837434377818/836316471695482
Wycieczka do Chełma
17 maja klasy I, II, III i IV postanowiły wybrać się do miasta Chełm. Głównym celem wycieczki były odwiedziny podziemi kredowych - mieszkającego tam Ducha Bielucha i kościoła farny Wniebowzięcia NMP w Chełmie.
Każde stare miasto ma swoją legendę. Kraków szczyci się ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim, Warszawa ma swoją Syrenkę, stolica Wielkopolski trykające się na wieży ratusza Poznańskie Koziołki, Olsztyn zaś złoty skarb, pilnowany przez wielkiego ogara... Swoją legendę ma również Chełm. Miasto to leży z dala od uczęszczanych szlaków turystycznych. Jeszcze nie tak dawno miasto wojewódzkie, do dzisiaj stanowi jeden z większych ośrodków Lubelszczyzny. Chełm słynie z zasobnych złóż kredy i właśnie z nią związana jest legenda o strażniku chełmskich kopalni kredy: Duchu Bieluchu. Ten przyjazny mieszkaniec przepastnych korytarzy kredowych, jakimi zryte jest całe wzniesienie na którym mieści się Chełm, często objawia się zwiedzającym kopalnie turystom. Jest zupełnie niegroźny, ale potrafi napędzić porządnego stracha, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze.
Podróż po włościach Ducha Bielucha odbywała się pod opieką naszego ks. mgr Marcina Tadeusza Roli, który zabawnie i barwnie opowiedział o tradycji wydobywania chełmskiej kredy. Wędrując przez labirynt białych korytarzy mogliśmy oglądać muzealne instalacje, pokazujące proces wydobycia tego surowca. Oczywiście wszyscy z niecierpliwością oczekiwali spotkania z Bieluchem. Doczekaliśmy się go stosunkowo szybko. Duch pojawił się, zaprosił do zwiedzania i nie omieszkał nastraszyć lękliwe białogłowy i nie tylko…. Niestety nie zgodził się na sesję zdjęciową. Może to i dobrze. Duchy w końcu należą do innego, podziemnego świata. Odarte z tajemnicy straciłyby cały powab.
Zwiedziliśmy również fragment Starego Miasta i perełkę architektury gotyckiej, kościół Rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP. W środku wystrój barkowy - złocony ołtarz główny, stalle kanonickie, ołtarze boczne (w jednym z nich relikwie świętego Walentego). Kościół zbudowany na przełomie XII i XIV wieku. Posiada bardzo wysoką wieżę z której można podziwiać panoramę miasta ale wdrapanie się na nią nie jest takie proste. Zrobiliśmy tam zdjęcia.
9
Wyjazd na basen
W dniu 09 maja uczniowie klasy VI i V pod opieką pana Stanisława Wojewody i pani Wiesławy Klimek uczestniczyli w zajęciach na basenie. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. Wycieczka na basen była świetną zabawą i integracją. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą.
Zjeżdżalnia i basen - to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczestnicy wyjazdu. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka. Wszyscy po godzinnym wodnym szaleństwie jednogłośnie oznajmili, że takich wyjazdów im brakowało. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły.
Archiwum Aktualności