• 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki
          • 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki

          • W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

            Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków.

            Był twórcą „Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Określenie „domowy” miało głębsze znaczenie, aby uniknąć rosyjskiej cenzury, w zawoalowany sposób, podkreślało narodowy charakter zawartych w śpiewniku pieśni.

            Kompozytor w swej twórczości chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Nadawanie utworom lokalnego kolorytu poprzez odwoływanie się w nich do tradycji i muzyki ludowej wpłynęło na popularność zakładanych ówcześnie tzw. szkół narodowych, czyli grup kompozytorów jednej narodowości tworzących muzykę opartą na elementach własnej kultury – tradycyjnych melodiach, rytmach tańców narodowych i z tekstem w języku ojczystym.

            Z dorobu tego kmpozytora mogli również skorzystać uczniowie nasze szkoły.

        • Uroczystości trzeciomajowe w gminie
          • Uroczystości trzeciomajowe w gminie

          • 228 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

            To wydarzenie co roku uroczyście upamiętniane jest w gminie Annopol.

            Już od godziny 9:30 strażacy, harcerze, uczniowie, nauczyciele i społeczność formowali szyki, by w galowych mundurach przemaszerować ze sztandarami do Kościoła Pod Wezwaniem Św. Joachima i Anny w Annopolu. Tutaj ks. Kanonik Krzysztof Krzemiński – odprawił w intencji ojczyzny mszę św.

            Po mszy uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Iwony Siwek przedstawili spektakl słowno-muzyczny o uchwaleniu ustawy zasadniczej.

            Dalsza część uroczystości odbywała się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudzkiego.Tu głos zabrał burmistrz Annopola Pan Mirosław Gazda. W swoim wystąpieniu nawiązał do 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przedstawił tło historyczne i nastroje społeczne, które towarzyszyły uchwaleniu ustawy zasadniczej.

            Na pamiątkę tego chwalebnego wydarzenia delegacje szkół, przedszkola, delegaci różnych placówek oraz przedstawiciele samorządu gminnego i strażaków złożyli pod pomnikiem wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

        • GMINNE ELIMINACJE DO OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
          • GMINNE ELIMINACJE DO OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          • 26 marca 2019 roku w PSP w Dąbrowie zostały przeprowadzone gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

            W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązywali Test Wiedzy z przepisów ruchu drogowego oraz Test Skrzyżowania, który dotyczył ustalania prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowania różnego typu.  

            W drugiej części konkursu uczniowie prezentowali umiejętność jazdy rowerem po torze sprawnościowym.
             

            Wyniki konkursu:

            I grupa wiekowa ( 10 – 12 lat )

            I miejsce – Szkoła Podstawowa w Dąbrowie

            II miejsce – Szkoła Podstawowa w Annopolu

            III miejsce – Szkoła Podstawowa w Janiszowie

            IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Grabówce

            V miejsce – Szkoła Podstawowa w Świeciechowie

             II grupa wiekowa ( powyżej 12 lat )

            I miejsce – Szkoła Podstawowa w Grabówce

            II miejsce – Szkoła Podstawowa w Dąbrowie

            III miejsce – Szkoła Podstawowa w Janiszowie

            IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Świeciechowie

            V miejsce – Szkoła Podstawowa w Annopolu

             Gratulujemy zwycięzcom.

        • Wizyta w ZS Annopol
          • Wizyta w ZS Annopol

          • We wtorek 26 marca uczniowie naszej szkoły odwiedzili Zespół Szkół w Annopolu w ramach otwartych drzwi dla gimnazjalistów i uczniów ósmych klas szkół podstawowych.

            Mogliśmy uczestniczyć w pokazach z fizyki, obejrzeć eksponaty przy modulatorze, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o wulkanach czy też wiadomościach bankowych, rozwiązać zagadki i łamigłówki logiczne. Uczennice ZS w Annopolu oprowadzający nas po budynku zapoznali nas także z możliwościami kształcenia w różnych zawodach.

        • Pierwszy Dzień Wiosny
          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Nareszcie, po tak długiej i smutnej zimie, nadszedł ten upragniony dzień - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!!! W naszej szkole świętowaliśmy go uroczyście. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami zorganizował konkursy i zabawy "Pierwszy dzień wiosny" - np. dzień pomysłowych strojów. Każda klasa miała możliwość wziąć udział w przygotowanych zadaniach, zabawach, przygotować pomysłowe stroje i wystąpić. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością i to dzięki nim, tego jednego dnia, szkoła mogła być kolorowa. Na koniec wszyscy mogi upiec na ognisku smaczną kiełbaskę. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy samych słonecznych, wiosennych dni !!!

        • Malowanie
          • Malowanie

          • Dyrektor PSP w Grabówce składa serdeczne podziękowania rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły oraz innym ludziom, którym na sercu leży dobro szkoły i w czasie ferii, czynnie wzięli udział w malowaniu klas, szatni i łazienek.

            „Dobre uczynki mają większą moc niż słowa,
            bo mówić może każdy, ale niewielu wykona to, co powie…” 

            Autor nieznany

            Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim osobom pracującym przy remoncie i sprzątaniu szkoły.

               Dyrektor szkoły: Ewa Mirosław

          • Choinka

          • W sobotę 09.02.2019r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy z wodzirejem. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w krainę pełną księżniczek, wróżek, biedronek, kotków, piratów, diabłów, policjantów oraz sportowców. Na początku prezentowaliśmy swoje kostiumy przed publicznością. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Potem zaczęła się prawdziwa zabawa. Tańczyliśmy w kole i tworzyliśmy fale, były zabawy z kolorowymi chusteczkami, a także z białymi i żółtymi kapeluszami. Trwały konkursy pomiędzy dziewczynkami i chłopcami, zabawy
            w parach, pląsy i korowody. Wszyscy bawili się doskonale w rytmie znanych i lubianych przebojów. Było wesoło i radośnie. Wspólnie spędzony czas minął szybko, a nam pozostały niezapomniane wrażenia.

          • Życzenia

          • Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru

            przyniesie spokój i radość,

            niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia

            żyje własnym pięknem,

            a Nowy Rok obdaruje Was

            pomyślnością i szczęściem.

             

            Dyrekcja z całą społecznością

            Szkoły Podstawowej w Grabówce

        • Spotkanie opłatkowe
          • Spotkanie opłatkowe

          • W dniu 20 grudnia 2018 roku odbyło się w Szkole Podstawowej w Grabówce spotkanie opłatkowe. Każdy, kto się na nim pojawił, został ciepło przyjęty i natychmiast mógł poczuć radosną, rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

            Wśród uczestników znaleźli się przede wszystkim uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

            Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Mirosław, która pięknymi słowami o nieprzemijającej wartości Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich w podniosły i wzruszający nastrój. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Na scenę wkroczyli młodzi artyści, którzy z wielkim zaangażowaniem wczuwali się w swoje role. Ich wystąpienia wzruszyły, ale także zastanowily każdego z obecnych. Pomiędzy wiersze wplecione były wspólnie odśpiewane kolędy i wzruszające słowa, oddające prawdę o niezwykłości grudniowych Świąt, kiedy to w stajence na świat przyszedł Zbawiciel.

            Po zakończeniu części artystycznej Pani Anna Wąsik, Przewodnicząca Komisji Oświaty złożył życzenia świąteczne zgromadzonym na sali. Zwróciła też uwagę na ogromną wartość takich spotkań opłatkowych opartych na ciepłej rozmowie, wspólnym śpiewaniu kolęd oraz bliskiej obecności drugiego człowieka.

            Kulminacyjny punkt uroczystości stanowiła wspólna modlitwa zainicjowana przez ks. mgr Adama Arkadiusza Pudło oraz łamanie się opłatkiem. Wszyscy przekazali sobie ciepłe, szczere i pełne wzajemnej sympatii życzenia.

        • Betlejemskie Światło Pokoju w Grabówce
          • Betlejemskie Światło Pokoju w Grabówce

          • Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Jego idea narodziła się w Austrii w 1986 r. - wtedy światełko przywieziono z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem dla tamtejszych niewidomych dzieci. Dwa lata później austriaccy skauci po raz pierwszy pojechali po ogień do Betlejem, aby przekazać go skautom z całej Europy. 

            Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 roku od słowackich kolegów, a następnie przekazują je do Rosji, na Ukrainę, Litwę i Białoruś, a także do Niemiec i do Danii. 

            Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafi na wigilijne stoły w Polsce oraz do kościołów, szkół, urzędów i szpitali. 

        • Zlot Betlejemski w Zakopanem
          • Zlot Betlejemski w Zakopanem

          • W dniach 14-16 grudnia odbył się Zlot Betlejemski w Zakopanem. W tym roku hufiec ZHP w Sandomierzu już tradycyjnie reprezentowała również Drużyna Harcerska z Grabówki.

            W trakcie zlotu nasza drużyna wzięła udział w grze miejskiej oraz warsztatach. Chcemy serdecznie podziękować całej drużynie za udział i reprezentowanie naszej szkoły we wspomnianej grze miejskiej! W niedzielę miał miejsce punkt kulminacyjny zlotu, podczas którego nasi druhowie odebrali Betlejemskie Światło Pokoju !!!

            Po weekendzie pełnym wrażeń, przygód oraz świetnych chwil z harcerzami z całej Polski bezpiecznie ze Światłem harcerze z opiekunami wrócili do domu. 

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

            30 listopada Samorząd Uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe dla wszystkich uczniów szkoły.

            W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "Salę Wróżb". Organizatorów przemieniła w prawdziwe Wróżbitki i Wróżbitów.  Niezwykłe, magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc oraz kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały młodzieży przepowiednie.

          • Konkurs plastyczny - etap powiatowy

          • W dniu 15.11.2018r. podsumowany został konkurs plastyczny na etapie powiatowym pod hasłem "Zdrowy, wolny od dymu tytonowego styl życia", w ramach kampanii społecznej "Rzuć palenie razem z nami". 

            Celem konkursu było zwiększenie wiedzy nt. szkodliwości palenia wyrobw tytoniowych.

            Wyróżnione zostały prace uczennic z kl. IV

            • Martyny Niezabitowskiej
            • Karoliny Wiesiołek

            oraz

            • Julii Słabek

            uczennicy kl. VI.

            Opiekun p. Sylwia Ćwik

        • 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości
          • 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości

          • "11 listopada br. w Annopolu odbyły się jubileuszowe uroczystości 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

            Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny w Annopolu odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Następnie harcerze 20 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Nadwiślańskie Trampy” przekazali na ręce proboszcza parafii Ogień Niepodległości, przywieziony z Wołynia. 
                       
            Mszę świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowali proboszcz parafii ks. kan. Krzysztofa Krzemiński, ks. kan. Antoni Bezpalko, ks. Łukasz Bzymek i ks. Rafał Olszówka. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe urzędu miejskiego, szkół z terenu miasta i gminy, organizacji kombatanckich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy gminy, kombatanci, radni powiatowi i radni rady miejskiej, komendant komisariatu policji, sołtysi, strażacy, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych, przedszkolacy, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz harcerze i zuchy. Po zakończeniu mszy świętej odbył się wzruszający Koncert Patriotyczny w wykonaniu kwartetu z Filharmonii Świętokrzyskiej. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na annopolski Rynek, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewany został hymn narodowy. Następnie głos zabrał Burmistrza Annopola Wiesław Liwiński, który przedstawił inicjatywy jakie zostały podjęte na terenie gminy w związku z jubileuszem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 
                     
            Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie na ręce burmistrza Ognia Niepodległości przez harcerzy 20 ŚDH. Ogień ten zapalony na mogiłach legionistów w Polskim Lasku na Wołyniu od 16 lat towarzyszy obchodom rocznicowym 11 listopada. Następnie odbyło się składanie wieńców i wiązanek, przez przybyłe delegacje samorządowców, przedstawicieli kombatantów, instytucji działających na terenie gminy."

        • Sto dębów na stulecie Niepodległej
          • Sto dębów na stulecie Niepodległej

          • Sto dębów na stulecie odrodzonej Polski to akcja łącząca patriotyzm z proekologiczną postawą. Zasadzone drzewa to dęby, których sadzonki Szkoła Podstawowa w Grabówce otrzymało bezpłatnie od Nadleśnictwa Gościeradów w ramach akcji „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę". Warunkiem ich otrzymania było wskazanie terenu, który umożliwi utworzenie z posadzonych drzew zwartego kompleksu. Dęby zasadzano na terenie przyszkolnym i ważnych miejscach dla wsi Grabówka. To żywy pomnik wystawiony z okazji wyjątkowej rocznicy. Innym z celów akcji jest poprawa warunków środowiskowych.

        • Ślubowanie klas pierwszych i patriotyczna akademia
          • Ślubowanie klas pierwszych i patriotyczna akademia

          • 09.11.2018 roku ślubowanie na szkolny sztandar złożyli uczniowie klasy pierwszej.

            Po ślubowaniu wszyscy pierwszoklasiści odebrali szkolne dyplomy z rąk pani dyrektor Ewy Mirosław oraz wychowawcy. W tym roku opiekunem klasy pierwszej jest pani Ewa Klimek.

            Ostatnim elementem uroczystości była akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież przypomniała dzieje z okresu I wojny światowej związanych z dniem 11 listopada 1918 roku.

        • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dzień Edukacji Narodowej – potocznie zwany Dniem Nauczyciela - to dzień szczególny - święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują.

            W tym roku akademia z okazji Dnia Nauczyciela odbyła się w czwartek 11 października. Jak co roku,  gościliśmy  w progach naszej szkoły nauczycieli i pracowników. W części oficjalnej, swoje przemówienie – wygłosiła: Pani Dyrektor Ewa Mirosław.

            Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem p. Anny Strąk i p. Marzeny Majewskiej program artystyczny. Wiersze, piosenki, uśmiechy, kwiaty to uczniowski, niezwykle miły, sposób podziękowania nauczycielom, za ich codzienny trud.

        • Wizyta policjanta
          • Wizyta policjanta

          • W wtorek 9 pażdziernika, w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z panem policjantem. W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację w tym kierunku. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Pan Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz stosowanie się do znaków. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz zasadach przewożenia dzieci w samochodzie. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań, na które pan policjant wyczerpująco odpowiadał.

            Dzięki takim spotkaniom na pewno wzrasta świadomość dzieci w zakresie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

        • Próbna ewakuacja
          • Próbna ewakuacja

          • W przypadku wystąpienia zagrożenia powodującego konieczność przeprowadzenia ewakuacji osób i mienia z budynku szkoły, decyzję o podjęciu ewakuacji podejmuje Dyrektor lub osoby upoważnione przez dyrektora.

             

            Ewakuację należy przeprowadzić w przypadku wystąpienia

            • zagrożenia pożarowego obiektów
            • zagrożenia wybuchu ”bomby” (telefoniczna informacja o podłożonym ładunku wybuchowym
            • zagrożenie wybuchem gazu budynków sąsiadujących z obiektami szkoły lub katastrofą komunikacyjną w pobliżu obiektów szkolnych
            • innymi zagrożeń lub w celu przeprowadzenia ćwiczeń (obowiązujące obecnie przepisy zobowiązują Dyrektora szkoły do praktycznego sprawdzania warunków ewakuacji. O zamiarze przeprowadzenia ćwiczeń należy na 7 dni przed wyznaczonym terminem zawiadomić Komendanta Państwowej Straży Pożarnej).

             

            Spełniając powyższe warunki w naszej szkole 4 pażdziernika została przeprowadzona próbna ewakuacja. Dobra organizacja i sprawne działanie wskazuje na dużą świadomość wśród uczniów i nauczycieli o konieczności takich działań.

        • Cyrk w szkole
          • Cyrk w szkole

          • 2 października naszą szkołę odwiedził cyrk. Artyści zaprezentowali pokazy żonglerki, tresury zwierząt, akrobatyki. Uczniowie mieli również możliwość stać się przez chwilę artystami cyrkowymi. Wszyscy i dzieci, i dorośli bawiliśmy się świetnie.