• 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Przedszkolaki oraz uczniowie ze starszych klas aktywnie uczestniczyli w obchodach tego święta w naszej szkole, które miały miejsce 21 listopada.
     • Ponadczasową lekturą „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza społeczność naszej szkoły dołączyła 02 września 2022r. do akcji „Narodowe Czytanie”.

      Ala i Gabryś uczniowie klasy siódmej ,z wielkim zaangażowaniem przybliżyli uczniom naszej szkoły niezwykły klimat romantycznej poezji. Wspólna lektura utworów naszego wieszcza narodowego na nowo pokazała fenomen polskiego romantyzmu i zachęciła do kontaktu z mistrzowskimi utworami. Dziękujemy za udział w
      • Ktoś powie “ZNOWU jakieś święto!”. No, i ma racje! Bo to ZNOWU kolejna okazja do tego, by w głowach kilkulatków zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego ich świata. By uczyć wrażliwości i krytycznego myślenia. 10 listopada to dzień, kiedy możemy uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc.
       • Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji, w tym wyjątkowym dniu uczniowie klas I-III, przybyli do szkoły przebrani w bajkowe stroje. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek i baśni, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek. Segregowały rekwizyty z bajek i przez chwilkę wcieliły się w rolę Kopciuszka – oddzielały ziarna od grochu. Była tez zabawa w teatr- naśladowanie zachowania się wy
        • W dniu 21.10.2022 roku uczniowie klasy III wzięli udział w spotkaniu z Panią Agnieszka Frączek, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci. Dzieci były zachwycone, kiedy autorka z pasją i wielkim poczuciem humoru czytała fragmenty swoich książek i chętnie odpowiadała na pytania. Uwielbia zwierzęta co przejawia się w jej twórczości. Pisarka opowiadała jak powstają książki oraz skąd czerpie inspiracje do ich pisania. Po ciekawym spotkaniu Pani Ag
         • Dnia 19.10.2022r. do naszej szkoły zawitało mobilne planetarium "Mój Kosmos". Jest to nowoczesna forma edukacji pozwalająca na przeniesienie się w odległe galaktyki. Uczniowie przy pomocy innowacyjnego sprzętu wybrali się wina krótką wycieczkę przez Układ Słoneczny. Seans dostarczył niezapomnianych przeżyć , pozwolił rozbudzić zainteresowania, poszerzył horyzonty wyobraźni.
          • 19 października 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Kołsut w Grabówce wzięli udział w Pieszym Rajdzie organizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Annopolu. Dla naszej szkoły to już niemal tradycja. W ten sposób włączamy się w cykl obchodów Dnia Papieskiego i oddajemy cześć wielkiemu Polakowi.
           • „Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci-

            stara się zobaczyć ich dusze”

            Barbara Cage

            W dniu 12.10.2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Patrona Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor , która powitała wszystkich pracowników, uczniów i rodziców. Następnie przekazała głos uczniom, którzy słowem i piosenką uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku. Wiele ciepłych i miły
            • Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

             W związku z tym w naszej szkole przygotowaliśmy kilka aktywności, w których zachęcaliśmy społeczność szkolną do nauki języków obcych. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie przygotowali plakaty z hasłami propagującymi poznawanie nowych słów.
              • Dnia 30 września 2022 r jak co roku świętowaliśmy Dzień Chłopaka, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy chłopcy otrzymali od dziewcząt z Samorządu drobne słodkości, okraszone spora dawką życzeń. Dodatkową atrakcją była fotobudka, gdzie każda klasa mogła wykonać pamiątkowe zdjęcia.
               • W dniu 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji w bibliotece szkolnej i publicznej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.
                • Świętowanie tego dnia rozpoczęliśmy od zapoznania się z informacjami, dotyczącymi historii Dnia Przedszkolaka. Życzenia złożyła nam Pani Dyrektor Ewa Mirosław, Pani Małgorzata Kuśmierczyk z Filii Miejsko-Gminnej Biblioteki i oczywiście nasza Pani wychowawczyni Justyna Lachowska. Otrzymaliśmy symboliczne medale oraz inne upominki. Wiele radości dostarczyły nam tańce, przy największych przebojach muzyki dla dzieci. Wzięliśmy udział w pamiątkowej se
                 • "Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.
                  • 29 finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Finał akcji przypada w dniach 16-18 września. W tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Kołsut w Grabówce również przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji. Uczniowie wszystkich klas w piątek 16 września z dużym zapałem włączyli się w tegoroczną akcję. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”. Plakat akcji, który jest zobrazowaniem myśli przewodniej danej edycji podobnie ja
                    • 31.05.2022 uczniowie kl.6 i kl.8 odwiedzili Źródliska na Łanach w gminie Gościeradów. Była to wycieczka rowerowa. Wszyscy wrócili trochę zmęczeni ale w dobrych humorach.
                     • W środę, 1 czerwca 2022 roku będziemy obchodzić Dzień Dziecka! To święto nie tylko maluchów, ale i także nas dorosłych, którzy w oczach swoich rodziców nadal są małymi dziećmi.
                          • 25 marca w naszej szkole zorganizowany został Dzień Bez Plecaka. Akcja polegała na tym, że zamiast swojego szkolnego plecaka trzeba było wziąć zamiennik, do którego można włożyć książki, zeszyty i inne przybory szkolne. Uczniowie byli widziani z klatkami dla zwierząt, sklepowymi koszykami, podróżniczymi walizkami, wiadrami, wózkami, legowiskami dla zwierząt, chlebakami, a nawet z oponą... W Dzień Bez Plecaka młodzież mogła więc dać upust swoje f
                           • 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
                            • „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!

                             Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”
                             Tym wierszykiem uczniowie naszej szkoły powitali Panią Wiosnę. Na to spotkanie przedszkolaki przygotowywały się od początku marca, kiedy to przedszkolna klasa zaczął mienić się barwnymi pracami dzieci a w kąciku przyrodniczym zakwitły hiacynty i prymulki.
                             • 17 marca 2022 odbyło się podsumowanie X edycji Konkursu Plastycznego "BEZPIECZNA ZIMA 2022" organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Kraśniku we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku. Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy naszej uczennicy Mai Lachowskiej wyróżnienia. Jest to niemałe osiągnięcie ponieważ zostało złożonych ponad 500 prac i jak informowali organizatorzy wybór tych najlepszych był bardzo trudnym zadaniem.
                              • Publiczna Szkoła im. Marii Kołsut w Grabówce w akcji „Pomagamy dzieciom z Ukrainy”.
                               W dalszym ciągu zbieramy środki pierwszej pomocy w szczególności (bandaże, plastry, opaski elastyczne, gazy, gaziki, chusty trójkątne itp.).
                               • W dniu 25 listopada 2021 roku nasza szkoła włączyła się do lokalnej kampanii pn. Gminny Dzień Przeciwdziałania Przemocy. W każdej klasie przeprowadzono pogadanki o tematyce przeciwdziałania agresji i przemocy i rozdano ulotki informacyjne przekazane przez Ośrodek Pomocy Społecznej.
                                • „Jestem dzieckiem - mam swoje prawa””, pod takim hasłem dnia 23 listopada 2021 r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Praw Dziecka.

                                 W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa – Konwencję Praw Dziecka . Prawa te chronią dzieci oraz wspierają je w prawidłowym rozwoju. Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.
                                 • W dniu 5 listopada 2021 roku w naszej szkole obchodzono Światowy Dzień Postaci z Bajek. To dobry pretekst, aby powrócić wspomnieniami do swoich ulubionych bajek z dzieciństwa, przypomnieć sobie ich treść oraz doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wszyscy doskonale wiemy, że wartościowe książki, a takimi niewątpliwie są bajki i baśnie, kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantaz
                                    • Na wspólnej drodze spotkali się wszyscy czujący potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi - św. Janowi Pawłowi II, który zmienił ludzi i świat. Podczas marszu był czas na modlitwę i aktywny wypoczynek. O bezpieczeństwo na trasie zadbali funkcjonariusze Policji w Annopolu i starsi uczniowie Zespołu Szkół w Annopolu.
                                     • Nowa galeria 60-lecie szkoły została dodana do albumu fotograficznegoSzkoła Podstawowa im. Marii Kołsut w Grabówce przeżywa Jubileusz 60-lecia szkoły.
                                      • Dnia 8 października 2021r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie
                                       • Piękna pogoda sprzyjała śmiałkom, VII klasy naszej szkoły, którzy wybrali się na rajd rowerowy do Źródlisk w Łanach gmina Gościeradów. Uczestnicy – uczniowie i nauczyciele – mieli do pokonania trasę o łącznej długości 35 kilometrów. Trasa prowadziła w większości terenami leśnymi i polnymi. Dzięki temu można było podziwiać przepiękne panoramy okolic gminy Annopol i Gościeradów.
                                        • Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień już kończy się. Od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.

                                         Dzień Przedszkolaka w naszej szkole upłynął pod znakiem dużej ilości zabawy i ruchu. Było wiele niespodzianek i jeszcze więcej radości.
                                         • Dnia 1 września 2021 r. po raz kolejny rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

                                          Po mszy świętej odbył się krótki apel w sali gimnastycznej. O godz. 8.00 spotkały się klasy 0 – 8. Pani Dyrektor powitała wszystkich uczniów i nauczycieli oraz przedstawiła zasady funkcjonowania szkoły w roku szkolnym 2021/2022.
                                          • Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, po raz kolejny dołączyliśmy do grona szkół biorących udział w akcji Narodowe Czytanie. Tym razem w ramach 10.,jubileuszowej już edycji Para Prezydencka zaprosiła do lektury dramatu Gabrieli Zapolskiej pt: „Moralność pani Dulskiej”. Jak napisał Pan Prezydent w liście wystosowanym z tej okazji do Polaków : „ To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzk
                                            • Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas 1. To uroczyste wydarzenie miało miejsce 22.09.2021 roku. A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, otrzymali pomocne dla nich instrukcje i pamiątkowe zakładki do książek. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się z
                                             • Akcja „Sprzątanie Świata” odbywa się niezmiennie od 28 lat w trzeci weekend września.

                                              Jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Celem akcji jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, mających na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej młodych ludzi.
                                              • Uczniowie klas I – III w dniu 16 września obchodzili w świetlicy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, talentów i odwagi.

                                               W tym dniu dzieci poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzyła we własne możliwości. Nauczycielka plastyki przekonała ją, że wystarczy tylko zaufać sobie, podjąć wyzwanie, a można osiągnąć sukces. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali tej inspirującej historii, odpowiadali na pytan
                                               • 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.

                                                Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole przedszkolaki od samego rana cieszyły się tym dniem! Odbyła się pogadanka po obejrzeniu bajki edukacyjnej pt. "Kropka".
                                                • Nasza szkoła korzysta z platformy EduPage, na której znajdziesz bieżące informacje z życia szkoły, aktualny plan lekcji i wiele innych informacji.
                                                   • 21 i 22 czerwca odbył się w naszej szkole egzamin teoretyczny i praktyczny na kartę rowerową. Podczas niego uczniowie, prezentowali swoje umiejętności w manewrach rowerowych i znajomość wiedzy o zachowaniu na drodze.
                                                    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021-2022

                                                    • Dyrektor Ewa Mirosław powitała wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców i przedstawiła zasady funkcjonowania szkoły w roku szkolnym 2021/2022.
                                                      • KULIG

                                                       „Z KOPYTA KULIG RWIE…”

                                                       21 stycznia uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami, wybrali się na kulig po polnych drogach Grabówki.

                                                       Pierwszym z punktów wycieczki była przejażdżka saniami. Wielkie poruszenie wśród uczestników kuligu zrobiło się, gdy na plac szkolny wjechał koń z saniami. Dużym zainteresowaniem cieszył się wożnica i koń. Uczniowie zapoznali się z jego krótka historią, a największy zachwyt u wszystkich wzbudziła jego postura. Każdy chciał go zobaczyć i dotknąć, wszyscy mieli możliwość przejażdżki saniami ciągniętymi przez konia.

                                                      • WAŻNA INFORMACJA ...

                                                       DLA RODZICÓW UCZNIÓW ZWOLNIONYCH
                                                       Z DOŻYWIANIA !!!

                                                       Rodzice, którzy chcą aby dziecko dożywiało się z dofinansowaniem

                                                       OPS Annopol powinni bardzo szybko zgłosić się do tej instytucji
                                                       po decyzję.

                                                       Sprawa bardzo pilna!!!
                                                       dotyczy uczniów klas I-III i przedszkolaków

                                                      • INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY

                                                       w związku z powrotem uczniów klas I-III do szkół od dnia 18.01.2021r.

                                                       • zmiana godzin rozpoczynania zajęć w szkole od dnia 18.01.2021r. dotyczy tylko uczniów klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego ze względu na zmiany w dowozach,
                                                       • godziny rozpoczynania zajęć zdalnych dla uczniów klas IV-VIII pozos
                                                      • Dowozy od 18.01.2021

                                                       Poniedziałek, środa, piątek
                                                       KURS
                                                       PSP Grabówka, PSP Annopol

                                                       • Sucha W - 630
                                                       • Anielin - 635

                                                       Grabówka 645

                                                       • Baraki - 655
                                                       • Natalin - 700
                                                       • Zastocze - 710
                                                       • Aleksandrów - 720
                                                       • Grabówka Kol. - 725

                                                       Grabówka 730

                                                       Odwozy

                                                       Grabówka 1315

                                                       • Sucha W -1320
                                                       • Anielin - 1330
                                                       • Zastocze i Baraki

                                                       Annopol 1340

                                                      • Ferie zimowe 2021

                                                       Ferie zimowe 2021. Obostrzenia i zmiany.

                                                       Młodzież z ograniczonym prawem do wychodzenia

                                                       Ferie ruszają 4 stycznia i potrwają do 17 dnia tego miesiąca.
                                                       W tym roku szkolnym , ze względu na panującą sytuację epidemiczna związaną
                                                       z COVID-19 będą one odbywały się jednocześnie na terenie całego kraju.

                                                       Wiadomo już, jakich zasad trzeba będzie przestrzegać.
                                                       - w trakcie ferii zamknięte będą stoki narciarskie, galerie handlowe a hotele nie będą przyjmować gości nawet podróżujących służbowo.
                                                       - trwać będzie też narodowa kwarantanna, co sprawia, że będą ograniczenia w przemieszczaniu się osób do 16. roku życia. W dni powszednie, w godzinach od 8 do 16.00 dzieci i młodzież przemieszczać będą się tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna.

                                                      • „Szkoła do hymnu”

                                                       Drodzy Uczniowie!

                                                       W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości serdecznie zachęcam Was do wzięcia udziału w akcji „Szkoła do hymnu”. Dokładnie o godzinie 11,11 we wtorek 10 listopada wykorzystajcie swoje umiejętności posługiwania się technologią komputerową i włączcie się do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Harcerzy zachęcam do założenia munduru. Nauczycieli poproszę o nagranie Waszych występów i wspólne śpiewanie.

                                                      • Informacja dyrektora szkoły

                                                       Drodzy rodzice i uczniowie.

                                                       Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

                                                       Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.

                                                      • PASOWANIE NA CZYTELNIKA W BIBLIOTECE

                                                       W dniu 21 października 2020 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Celem spotkania było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać o książki oraz odgadywali bajkowe i baśniowe zagadki.

                                                      • Zmiana w dowozach

                                                       Zmiana w dowozach w związku z wprowadzeniem zdalnego nauczania
                                                       dla klas IV-VIII

                                                       Od poniedziałku 02 listopada

                                                       Kurs do PSP Grabówka

                                                       • Annopol - 6.20
                                                       • Sucha W - 6.30
                                                       • Anielin - 6.35

                                                       Grabówka - 6.45

                                                       • Baraki - 6.55
                                                       • Natalin - 7.00
                                                       • Zastocze - 7.10
                                                       • Aleksandrów - 7.20
                                                       • Grabówka Kol. - 7.25

                                                       Grabówka - 7.30

                                                      • NAUKA ZDALNA

                                                       DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE

                                                       Od poniedziałku 26 października rozpoczynamy naukę zdalną dla uczniów klas od IV do VIII. Lekcje realizujemy zgodnie z planem zajęć.

                                                       Wzorem lekcji zdalnych prowadzonych od marca do czerwca tego roku informacje od nauczycieli i wychowawców otrzymujecie na grupach, poprzez pocztę elektroniczną lub w rozmowie telefonicznej. Komunikujecie się z nauczycielami za pomocą sprawdzonych komunikatorów.

                                                      • Dzień Edukacji Narodowej 2020

                                                       15 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Kołsut w Grabówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej - święta polskiej oświaty oraz dnia upamiętniającego powołanie Komisji Edukacji Narodowej.

                                                       Uroczystość rozpoczęła się od inscenizacji lekcji w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Następnie pani dyrektor Ewa Mirosław powitała nauczycieli, pracowników szkoły oraz wszystkich uczniów.

                                                      • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

                                                       Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

                                                       W poniedziałek 05.10.2020 roku odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klasy drugiej i trzeciej. Głównymi celami konkursu była promocja czytelnictwa oraz rozbudzanie wśród dzieci zainteresowania wartościową literaturą.
                                                       Do konkursu przystąpiło 8 uczniów . Każdy uczestnik losował tekst, po czym prezentował swoje umiejętności w czytaniu.

                                                      • To już Jesień

                                                       Za oknem pogoda przypomina nam, że to już Jesień. Przedszkolaki prezentują pomysł na wykorzystanie darów jesieni. Układanie kompozycji z materiałów przyrodniczych rozwija wyobraźnię i jest znakomitym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

                                                      • W naszej szkole się czyta !!!

                                                       Uczniowie polecają:

                                                       My Hero Akademia”

                                                       Opowiada o losach chłopaka o imieniu Izuku Midoriya, który urodził się bez jakiejkolwiek super-mocy, w świecie w którym są one normą. Mimo przeciwności losu bardzo pragnie zostać superbohaterem.

                                                       Poleca: Karolina klasa 7

                                                       Dziennik Cwaniaczka”

                                                       Opowiada o przygodach Grega. Chłopak właśnie zaczął pisać dziennik, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami. A tych jest wiele bo wżyciu chłopca dużo się dzieje. Na pierwszym planie jest oczywiście szkoła…..

                                                   • Partnerzy

                                                    • {#1508} 1
                                                    • {#1508} 2
                                                    • {#1508} 3
                                                    • {#1508} 4
                                                   • Herb Polski
                                                   • Biuletyn informacji publicznej
                                                   • Godziny dzwonków

                                                    Środa 30.11.2022
                                                   • Galeria zdjęć

                                                     brak danych
                                                   • Alergeny

                                                   • Nasze media społecznościowe

                                                   • Logowanie