• Wyjazd na strzelnicę do Lublina
     • Wyjazd na strzelnicę do Lublina

     • 28 marca w ramach realizacji tematów strzeleckich z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa odbył się wyjazd młodzieży na strzelnicę „KM Strzelnica Lublin”.

      W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas ósmych z: Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mniszku i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Kołsut w Grabówce.

      Głównym celem wyjazdu było strzelanie z broni sportowej KBKS.

      Zajęcia na strzelnicy odbywały się w grupach pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

      Młodzież została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy, zasadami celowania oraz typowymi błędami w technice strzelania. Każda osoba mogła oddać 15 strzałów, wyniki zostały zapisane i przeliczone na oceny z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie doskonale radzili sobie  z celnym strzelaniem z broni długiej w pozycji leżącej. Dla wielu uczniów było to pierwsze takie doświadczenie w życiu. Niektórzy wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami celowniczymi. 

      W międzyczasie młodzież udała się do Laserowego Centrum Rozrywki”. Tutaj uczniowie mogli przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową. Uczniowie przenieśli się w świat wirtualnej gry, zmierzyli się w wyścigu o najlepszego strzelca, sprawdzili swoją gibkość, ruszyli szarymi komórkami oraz dowiedzieli się, czy koledzy i koleżanki z klasy są zgrani, biorąc udział w drużynowej rywalizacji.

       Laserowy paintball dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji.

       Po atrakcjach w Laser City grupa uczniów udała się do kina na film Kot w butach - ostatnie życzenie” - kontynuację przygód kota ze Shreka, który tym razem przechodzi kryzys egzystencjalny i postanawia odszukać magiczne ostatnie życzenie.

      Wyjazd dostarczył wiele wrażeń i był wspaniałym czasem na integrację uczniów.

    • Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023 - Młodzież Zapobiega Pożarom
     • Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023 - Młodzież Zapobiega Pożarom

     • Już po raz kolejny w Kraśniku odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorem i koordynatorem konkursu na szczeblu centralnym jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

      Powiatowy etap konkursu odbył się 23 marca br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z terenu Powiatu Kraśnickiego.

      W grupie młodszej szkół podstawowych kl. l-lV w etapie powiatowym reprezentował naszą szkołę:

      Jan Kwiatkowski

      W grupie starszej kl. V-Vlll:

      Michał Zarzycki

      Po wyłonieniu zwycięzców Wicestarosta Kraśnicki Pan Paweł Kudrel oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku bryg. Tomasz Michalczyk wręczyli zwycięzcom nagrody, a wszystkim uczestnikom drobne upominki. Panowie podziękowali wszystkim uczniom, nauczycielom oraz organizatorom konkursu.

    • ,,Bezpieczni w szkole, bezpieczni w życiu”
     • ,,Bezpieczni w szkole, bezpieczni w życiu”

     • ,,Bezpieczni w szkole, bezpieczni w życiu” – pod takim hasłem odbył się w ZS w Solcu nad Wisłą Dzień otwartych drzwi, który miał miejsce we wtorek 21 marca. Nasi ósmoklasiści wraz z kolegami z PSP w Kosinie mogli tego dnia zwiedzić budynek liceum oraz zapoznać się z proponowanymi na rok szkolny 2023/24 kierunkami kształcenia. Rolę gospodarzy pełnili tego dnia uczniowie klas licealnych, którzy z życzliwością witali nas w progach swojej szkoły. Prezentowali pracownie, internat, nowoczesną halę sportową oraz piękne otoczenie szkoły.

      W imprezie, która została  zorganizowana we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Lipsku oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Solcu nad Wisłą uczestniczyli ósmoklasiści kilku miejscowości.

      Wszystkich zebranych na szkolnym dziedzińcu powitał dyrektor liceum, pan Marcin Węgłowski. 

      Po zwiedzeniu  szkoły przyszedł czas na dodatkowe atrakcje. Młodzież klas mundurowych przeprowadziła ewakuację budynku po upozorowanym ,,ataku terrorystycznym”. Uczniowie mieli okazję zaprezentować zdobyte umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem ratowników medycznych, którzy objaśniali zasady przeprowadzania tego typu ewakuacji. Dynamicznie przeprowadzona akcja ratowania ,,poszkodowanych” przez ,,mundurowych” wzbudziła nasz podziw.  Ciekawym punktem spotkania był też pokaz akcji ewakuacji z udziałem wozu straży pożarnej z drabiną wysokościową.

      Uczniowie oddziałów przygotowania wojskowego, zademonstrowali postawy wojskowe i strzeleckie oraz elementy musztry.

      Wszystkim zainteresowanym na hali zaprezentowano mecz w piłkę halową.

      Wszyscy chętni mogli zobaczyć także szkolną strzelnicę.

      Trudno wymienić wszystkie atrakcje przygotowane przez uczniów i nauczycieli na Dzień otwartych drzwi.

      Pobyt w ZS w Solcu zapamiętamy dzięki miłej, ciepłej atmosferze z pyszną grochówkę, którą na koniec dnia serwowały panie kucharki.

    • Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej
     • Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

     • 17 marca w naszej szkole odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. Poprowadziły je uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki z Ożarowa.

      Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności.

      Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. 

      Podczas zajęć uczniowie mogli poczuć się jak ratownicy. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań.

      Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Uczniowie  mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

      Zostali zapoznani ze sprzętem ratującym życie i utrwalili znajomość numerów alarmowych. 

      Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.

      Po tej lekcji uczniowie już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

      Dziękujemy!!!

    • SZKOLNE ELIMINACJE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” (OTWP) – 2023R.
     • SZKOLNE ELIMINACJE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” (OTWP) – 2023R.

     • W dniu 10 marca 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Kołsut w Grabówce, odbyły się szkolne eliminacje w  Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP). Jest to turniej który ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

      Najlepsze wyniki spośród 13 uczestników uzyskali:

      GRUPA MŁODSZA - KLASA l-lV

      1. Jan Kwiatkowski 

      GRUPA STARSZA  - KLASY V-Vlll

      1. Michał Zarzycki z klasy Vll
      2. Igor Wiesiołek z klasy Vlll
      3. Martyna Niezabitowska z klasy Vlll

       

    • "Spotkania z podróżnikiem"
     • "Spotkania z podróżnikiem"

     • 21 lutego odwiedził naszą szkołę Pan Ryszard Stabach przeprowadzając prezentację z cyklu: "Spotkania z podróżnikiem". Tematem spotkania była Namibia.